W przedostatni dzień października uczniowie klas VII i VIII wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę poświęconą bohaterom „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.
Miejsca, które wspólnie odwiedziliśmy nie były przypadkowe. Wszystkie były ściśle związane z życiem naszych bohaterów, ich młodością, dorastaniem oraz działalnością konspiracyjną w czasie okupacji. Odwiedziliśmy m.in. szkołę – Liceum Stefana Batorego - którą ukończyli: Tadeusz Zawadzki, Jan Bytnar oraz Aleksy Dawidowski. Podziwialiśmy miejsca związane z przeprowadzeniem akcji małego sabotażu: pomnik Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu, z którego Alek odkręcił tablice z niemieckimi napisami oraz gmach „Zachęty”, gdzie miała miejsce akcja zrywania hitlerowskich flag. Na dłużej zatrzymaliśmy się przy ulicy Długiej , gdzie 26 marca 1943 r. doszło do akcji pod Arsenałem, w której odbito Rudego i 20 współwięźniów. Chwilę zadumy przeżywaliśmy podczas wizyty w Muzeum Więzienia Pawiak, miejsca przetrzymywania Janka Bytnara „Rudego”. Największe wrażenie wywarły na nas narzędzia tortur oraz informacje na temat bestialstwa hitlerowców zawarte w więziennych grypsach. W dawnej siedzibie Gestapo w alei Szucha ( Muzeum Walki i Męczeństwa) obejrzeliśmy krótką etiudę oraz cele nazistowskiej kaźni. Ze zgrozą i lękiem słuchaliśmy zachowanych taśm przesłuchań oraz odczytywaliśmy napisy wyryte w celach zbiorowych, zwanych potocznie tramwajami. Odwiedziliśmy także miejsce związane z ostatnią drogą życia naszych bohaterów – Cmentarz Wojskowy na Starych Powązkach. Tu, wśród białych brzozowych krzyży, pochyliliśmy głowy nad mogiłami Zośki, Alka i Rudego, by chwilą zadumy i modlitwy oddać im cześć.
W czasie wycieczki po Warszawie dotarliśmy także na Plac Piłsudskiego, gdzie mieliśmy możliwość obejrzenia zmiany warty na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnik Powstania Warszawskiego, powstania którego nie doczekał żaden z wspominanych bohaterów „Kamieni na szaniec”.