Zdrowie psychiczne to stan dobrostanu emocjonalnego, psychologicznego i społecznego człowieka. Obejmuje ono wiele aspektów, które wpływają na samopoczucie, ale także ogólną jakość życia. Jednym z elementó zdrowia psychiczneggo jest stabilność emocjonalna, czyli zdolność radzenia sobie z różnymi emocjami, zarówno tymi pozytywnymi, jak i negatywnymi, w sposób odpowiedni do okoliczności. Osoba o dobrym zdrowiu psychicznym jest w stanie rozpoznać, zrozumieć i kontrolować swoje emocje. Kolejnym elementem, który świadczy o dobrym zdrowiu psychicznym, jest umiejętność zachowania równowagi w życiu. Oznacza to, że jest się w stanie utrzymać pewienzdrowy balans pomiędzy różnymi sferami życia. Taka równowaga jest potrzebna, aby móc uniknąć przewlekłego stresu. Nie bez znaczenia pozostają teżumiejętności nawiązywania i utrzymywania zdrowych relacji z innymi ludźmi. Oznaką dobrego zdrowia psychicznego jest również zdolność do radzenia sobie z trudnościami, a także umiejętność szukania wsparcia i rozwiązywania problemów w efektywny sposób. Nie można też zapomnieć o akceptacji samego siebie. Osoby z silnym zdrowiem psychicznym mają wysokie poczucie własnej wartości i charakteryzuje je pewność siebie. Zdrowie psychiczne nie jest mniej istotne niż zdrowie fizyczne. Oba te aspekty stanowią integralną część ogólnego dobrostanu człowieka. Warto zrozumieć, że dbanie o emocje, myśli i relacje jest kluczowe dla dobrego zdrowia psychicznego. Dlatego też promocja i ochrona zdrowia psychicznego, czynienie z niego priorytetu w podejmowanych działaniach, dbanie o dobre samopoczucie jest i powinno być stałym elementem naszego życia.
Zachęcam do zapoznania się z prezentacją dotyczącą sposobów wspierania zdrowia psychicznego:
Opracowanie: Marlena Smolińska
Porozmawiajmy o Świętach Bożego Narodzenia
Świąteczne pudełka to doskonała okazja do rozmowy na temat Świąt. Niech poniższe pytania staną się inspiracją do budowania atmosfery Świąt Bożego Narodzenia i zachęcą do wspólnego spędzenia czasu w gronie rodzinnym czy wśród przyjaciół.
Gra dostępna pod poniższym linkiem:
Miłej zabawy!
Opracowanie: Marlena Smolińska
Tolerancja to:
- respektowanie cudzych praw i cudzej własności;
- uznanie i akceptacja różnic indywidualnych;
- umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych;
- docenianie rozmaitości kultur;
- otwarcie na cudze myśli i filozofię;
- ciekawość i nieodrzucanie nieznanego;
- uznanie, że nikt nie ma monopolu naprawdę;
Zachęcam do zapoznania się z prezentacją dotyczącą tolerancji:
Opracowanie:
Marlena Smolińska
Nazwanie emocji i ich zrozumienie przynosi ulgę i odprężenie, hamuje eskalację zachowań, zapobiega narastaniu frustracji i agresji. Jedną z bardzo złożonych emocji jest złość. Może być ona naszą siłą napędową, może pomagać wprowadzać zmiany, inspirować do lepszego rozeznania swojej sytuacji. Jednak wybuchy złości mogą wpłynąć negatywnie na nasze relacje. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci radzić sobie ze złością. Zachęcam do zapoznania się z prezentacją:
Opracowanie: Marlena Smolińska
Gdy wyćwiczysz trudne słowa, pięknie zabrzmi polska mowa!
Łamaniec językowy to trudna do wymówienia fraza. Jest to świetne narzędzie do ćwiczenia prawidłowej dykcji. Odpowiednie wyćwiczenie aparatu mowy przy pomocy łamańców językowych pozwoli unikać zacinania się i problemów z wypowiedzeniem trudniejszych wyrazów.
Zapraszam do zabawy, która polega na bezbłędnym wymówieniu zdania. Przykładowe frazy znajdują się w pliku poniżej.
Opracowanie: Marlena Smolińska