Celem działalności Szkolnego Koła PCK jest aktywizacja środowisk szkolnych w duchu humanitaryzmu do niesienia pomocy potrzebującym.
Zadania
Zadaniami Szkolnego Koła PCK są:
pomoc potrzebującym uczniom,
promowanie idei humanitaryzmu i bezinteresownej pracy na rzecz drugiego człowieka,
działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa poprzez edukację dzieci i młodzieży w zakresie pierwszej pomocy i profilaktyki zdrowotnej,
wdrażanie dzieci do postrzegania zasad higieny,
propagowanie zdrowego stylu życia,
kształtowanie postaw, w tym odpowiedzialności za najbliższe otoczenie,
kształtowanie umiejętności bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach,
popularyzacja idei honorowego krwiodawstwa,
stwarzanie dogodnych warunków do rozwijania umiejętności i samorealizacji dzieci i młodzieży,
przygotowanie młodzieży do dalszej działalności w PCK.
Członkostwo
Członkiem Szkolnego Koła PCK może być:
a) uczeń, począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, b) pracownik szkoły (personel pedagogiczny, administracyjny), c) inny członek PCK, współpracujący stale z daną szkołą, po uzyskaniu zgody dyrekcji placówki. Każda osoba wstępująca do koła zobowiązana jest podpisać deklarację członkowską i wpłacić składkę członkowską w wysokości 5 zł.
Opiekunowie
Opiekunowie SK PCK w roku szkolnym 2021/2022 są następujące nauczycielki:
Marta Jończyk
Katarzyna Towstjenko
Agnieszka Kulma
Dorota Gołębiewska
Zadania opiekunów Szkolnego Koła PCK to:
a) inspirowanie młodzieży do działań na terenie szkoły i poza nią, b) współudział w realizacji zadań Koła, c) czuwanie nad prawidłowym prowadzeniem dokumentacji.
Sprawy organizacyjne
Dokumentację Szkolnego Koła PCK stanowi dziennik pracy Koła
wraz z:
imiennym wykazem członków oraz ich deklaracjami członkowskimi,
ewidencją składek członkowskich,
rocznym planem pracy koła,
sprawozdaniami z przeprowadzonych akcji,
dokumentacją finansową koła.
Udział w zebraniach jest obowiązkowy dla wszystkich członków (w razie absencji należy usprawiedliwić swoją nieobecność u jednego z Opiekunów Koła). Zebrania mogą odbyć się stacjonarnie lub zdalnie za pośrednictwem platformy Teams.
Dla usprawnienia kontaktu między członkami, a także Opiekunami Koła uruchomiona została grupa Szkolne Koło PCK w aplikacji Messenger.
Aby uzyskać wpis na świadectwie o pracy w wolontariacie, należy wziąć czynny udział w co najmniej dwóch działaniach w roku, a także uczestniczyć w zebraniach koła (frekwencja co najmniej 50%).
Od członków Koła oczekujemy: zaangażowania, kreatywności, przejmowania inicjatywy, chęci czynienia dobra i niesienia pomocy potrzebującym, postawy szacunku do przyrody, rzeczy, a przede wszystkim - do drugiego człowieka.
Działalność wolontariatu opiera się na bezinteresownej pomocy. Jest ona szansą odczuwania radości z niesienia pomocy i czynienia dobra w swoim środowisku.