PATRON NA MIARĘ CZASÓW
Przesłanką do zmiany imienia były niejasności związane z dotychczasowym patronem Marianem Gotowcem. Jedyne źródło informacji o jego osobie to broszura informacyjna (znajdująca się w archiwum szkolnej biblioteki), która została wydana w maju 1975 roku przez Społeczny Komitet Nadania Imienia. Szukanie jego biogramu w Internecie prowadzi do osoby Mariana Gotowca, który jest imiennikiem dotychczasowego patrona i jednocześnie członkiem rodziny. Odnaleźć go możemy na liście IPN dot. dekomunizacji przestrzeni publicznej, gdzie czytamy „W ocenie Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu nazwa powyższa powinna zostać zmieniona jako wypełniająca normę art. 1 Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz.U. RP z 2016 r. poz. 744). O ile nasz patron nie znajdował się na liście IPN, to zbieżność nazwisk, brak rzetelnych informacji biograficznych (pomieszanie biografii obu postaci) przysparzała trudności w rozmowach o patronie, tworzenia tradycji z nim związanych oraz utożsamiania się z jego postacią.
W związku z tym dyrektor szkoły podjął działania zmierzające do weryfikacji i zmiany. Procedurę zmiany patrona pozytywnie zaopiniowano 15.11.2021r. podczas posiedzenia Rady Pedagogicznej.
REALIZACJA PROCEDURY WYBORU PATRONA
Społeczność szkolna oraz lokalna została zapoznana z procedurami oraz terminami kolejnych etapów działań. Do końca lutego 2022r. zgłoszono cztery spełniające ustalone regulaminem kryteria kandydatury:
-
prof. Simonę Kossak
-
Marka Kotańskiego
-
gen. Franciszka Żymirskiego
-
Małego Księcia.
W wyborach przeprowadzonych w dniach 17 – 20.05.2022 w głosowaniu uczniów większością (51%) głosów, na patrona wybrano gen. dyw. Franciszka Żymirskiego.
W głosowaniu rodziców i społeczności lokalnej większość głosów (51%) również oddano na gen. dyw. Franciszka Żymirskiego. Biorący udział w głosowaniu nauczyciele i pracownicy szkoły większością (74%) głosów wybrali na patrona szkoły gen. dyw. Franciszka Żymirskiego. Komisja skrutacyjna stwierdziła w związku z jednomyślnym wyborem postaci patrona przez wszystkie uprawnione do głosowania grupy, że na tym etapie wybory zostają zakończone,
a wyniki przekazane do publicznej wiadomości.
Podczas posiedzenia, które odbyło się 21 czerwca 2022 roku, Rada Pedagogiczna podjęła uchwałę w sprawie złożenia wspólne w Radą Rodziców oraz Samorządem Uczniowskim, wniosku do organu prowadzącego, o nadanie szkole imienia
gen. dyw. Franciszka Żymirskiego.
SYLWETKA PATRONA
Generał dywizji Franciszek Żymirski to postać spełniająca wszelkie wymagania
i oczekiwania zawarte w procedurach, wyrażane podczas spotkań z uczniami, rodzicami, nauczycielami oraz pracownikami szkoły. Osoba generała ma cechy ponadczasowe i może być wzorem na dalsze życie. Nadanie imienia pomoże uzyskać swoistą tożsamość, wyróżniającą naszą szkołę spośród innych szkół. Wygaszone w 2019 roku gimnazjum nosiło imię tej postaci, która jest już społeczności szkolnej znana i w pewien sposób z nią utożsamiana.
Gen. Franciszek Żymirski był bohaterem narodowym, człowiekiem honoru, związanym sercem z ziemią klembowską. Całe jego życie było wypełnione walką o niepodległość Ojczyzny. Otrzymał gruntowne wykształcenie, mówił o sobie „wojskowy po przodkach”. Bez koneksji rodzinnych i fortuny przebijał się przez kolejne szczeble kariery wojskowej, zawdzięczając wszystko własnym zdolnościom i pracowitości. Był porucznikiem w powstaniu kościuszkowskim, uczestniczył w walkach Legionów we Włoszech. Uczestniczył w kampaniach na pogórzu dynarskim przeciw Rosjanom i Czarnogórcom. W 1807r został odkomenderowany do kraju i nowotworzonego Wojska Polskiego. Udekorowany osobiście przez księcia Józefa Poniatowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Virtuti Militari. Otrzymał również Krzyż Kawalerski Legii Honorowej od cesarza Napoleona.
Przedstawiając postać gen. dyw. Franciszka Żymirskiego, nie można pominąć jego związku z Klembowem. Nabył on tutejsze ziemie w 1822 roku. Zarządzając majątkiem, wybudował wiele nowych obiektów. Dbał o rozwój gospodarczy i ekonomiczny nabytych dóbr. Odbudował zniszczony podczas insurekcji kościuszkowskiej kościół, stworzył potężny ośrodek administracyjno-gospodarczy i parafialny. Dbał o warunki życiowe i poziom umysłowy swoich podwładnych i współpracowników. Wprowadził obowiązkową naukę czytania i pisania oraz zlecił przygotowanie elementarza dla żołnierzy. Najbardziej cennym dla oświaty było zorganizowanie szkoły elementarnej. Jego słynna wypowiedź „Jestem Polakiem i tam pójdę, gdzie naród i wojsko będzie i jeśli przyjdzie do wojny, czynem dowiodę, ile Ojczyźnie wiernym być umiem” jest pięknym opisem jego postawy życiowej.
Zmarł 25 lutego 1831 roku od ran odniesionych w bitwie pod Olszynką Grochowską. Swoją postawą udowodnił, że patriotyzm stanowi jedną z najważniejszych wartości w życiu człowieka.
OFICJALNE UROCZYSTOŚCI
Szkoła w Klembowie, zgodnie z Uchwałą Rady Gminy, od 1 listopada 2022 roku formalnie zmieni swoje imię. Uroczystość nadania szkole imienia generała dywizji Franciszka Żymirskiego zaplanowana jest na 10 listopada. Ceremonię rozpocznie uroczysta msza święta w kościele parafialnym w Klembowie o godz. 9:30. Następnie przejdziemy do budynku szkoły, gdzie około godziny 11:00 rozpocznie się część oficjalna oraz artystyczna. Już dzisiaj zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy czują się związani z naszą społecznością szkolną.
Od poniedziałku 7 listopada zaplanowano wiele aktywności dla uczniów naszej szkoły. Jesteśmy w trakcie działań twórczych: powstaje mural dla Niepodległej, album fotografii patriotycznych, film okolicznościowy. Przygotowujemy się do „Biało – czerwonego przemarszu”, który zaplanowany jest na 9.11. Wykonujemy prace zewnętrzne w naszym szkolnym i przedszkolnym ogrodzie. Wykorzystujemy ten szczególny czas do realizacji celów wychowawczych i profilaktycznych. Tworzymy przez działanie definicję patrioty: człowieka zaangażowanego w dobro wspólne, odpowiedzialnego, otwartego i współpracującego. Kierujemy się ku wartościom moralnym i patriotycznym. Wiele osób wspiera aktywnie i życzliwie przygotowania głównych uroczystości.
Zapraszamy Was już dziś drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele, Pracownicy Szkoły, Przyjaciele i Dobroczyńcy. Nie może Was zabraknąć w tych ważnych dla szkoły wydarzeniach.